Arheoloogid leidsid maailma vanima pärli

Umbes 4 mm läbimõõduga pisike pärl püüti merest välja ligikaudu 8000 aastat tagasi.

© AFP / Ritzau Scanpix

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. VEEBRUAR 2020

Araabia Ühendemiraatide pealinna Abu Dhabi ranna lähedal asuval Marawahi saarel toimunud väljakaevamiste käigus tuli päevavalgele ainulaadne austripärl, mis on praegu vanim tõend pärlipüügi kohta. Heleroosa pärl leiti saarel olnud kiviaegsest asumist ühe kunagise hoone ruumist. Pinnasekiht, milles pärl asus, dateeriti radiosüsinikumeetodil aastaisse 5800–5600 eKr. Pärl toodi seega mere­põhjast üles umbes 8000 aastat tagasi.

„Mõistsime, et tegu on pärliga, kuid poleks iial osanud arvata selle vanust,“ ütles kohalikule meediale arheoloog Abdulla al-Kaabi, kellele tuli analüüsi tulemus üllatusena. Marawahi saare asulas alustati arheoloogiliste välja­kaevamistega juba 1992. aastal ning sestsaadik on arheoloogid leidnud hoonete jäänuseid ja esemeid, mis annavad aimu, et kunagi oli saarel arenenud kultuur. Ka mujal Abu Dhabi emiraadis on arheoloogid leidnud eelajaloolisi austripärleid. Teadlaste hinnangul kasutati pärleid kauba­vahetuses varaste kultuuridega Mesopotaamias ehk tänapäeva Iraagis.

Pärlipüüdmine Pärsia lahes oli kuni 1930ndateni Abu Dhabi ainus ekspordile suunatud tegevus. Emiraat oli juba keskajal kuulus pärlite poolest.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress