Arheoloogid leidsid nülgijajumala templi

Xipe Totec kandis inimestelt nülitud nahka, mida tõendavad ka randmete juures vabalt tilbendavad käed.

© Ap / Ritzau Scanpix

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. JUUNI 2019

Arheoloogid leidsid Mehhikost esimese templi, mis arvatavasti on pühendatud Kesk-Ameerika kunagistes kultuurides kummardatud jumalale Xipe Totecile, keda tuntakse ka nülgija- jumala­na, sest ta kandis ohverdatud inimeste nahku.
Jumalat kujutavad kaks kivist nägu ja büst leiti Mehhiko Puebla osariigist kohast nimega Ndachjian-Tehuacán. Arheoloogide hinnangul kasutati templit aastail 1000–1260 ja selle ehita­sid alepõllundusest elatunud popoloki indiaanlased, kes elasid nendel aladel kuni ajani, mil asteegid nad umbes 15. sajandi algul välja tõrjusid.

Templi lähedal paiknesid kaks ohvri­altarit, mida vanade Hispaania allikate järgi kasutati Xipe Toteci austamise tseremooniate korraldamiseks.
Ohvriteks olid enamasti sõjavangid, kes tapeti ühel altaril ja tõsteti seejärel teisele altarile, kus preestrid surnuilt naha maha nülgisid. Nahk üritati inimeselt nülgi­da sellisel viisil, et see jääks võimalikult terveks, nii et seda sai õlgadele võtta. Preestrid kandsid nülitud nahka seljas järjepanu 20 päeva, sest just nii kaua kestsid jumala Xipe Toteci ülistamiseks peetavad pidustused.

Xipe Totec oli taassünni, maaharimise ja sõja jumal. Jõhkrate ohverdustega tagati hea viljasaak. Tänapäeval seostatakse seda jumalat ise­äranis asteekidega, ent ta oli tuntud peaaegu kogu Kesk-Ameerikas ja teda ülistati juba 900. aasta paiku.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress