Arheoloogid leidsid õõvastavad taastatud selgrood

© J. L. BONGERS

JANNIK PETERSEN

3. JUUNI 2022

400 aastat tagasi matsid Lõuna-Ameerika indiaanlased oma lahkunud ümber, püüdes seejuures taastada nende hävinud selgrood. Kes oli need ära lõhkunud?

Ameerika vanad kultuurid

Peruus Chincha orus sattusid arheoloogid ebaharilikule leiule. Ajavahemikust 1450–1650 pärit haudadest kaevati välja 192 „selgroogu“, mis koosnesid tugevate pillirookõrte või vitste otsa aetud selgroolülidest.

Uurimine näitas, et inimesed, kellele need luud kunagi kuulusid, olid pärit märksa varasemast ajast kui hauad, kust need luud leiti. Keegi oli need selgroolülid kõrrele lükituna uuesti matnud. See tundus veider, arvestades fakti, et selles piirkonnas elanud inkad ja nende alistatud rahvad eelistasid surnute rahu mitte häirida.

Suurbritannia East Anglia ülikooli arheoloog Jacob Bongers osales väljakaevamistel ning kommenteeris leidu nõnda: „Fakt, et 192 selgroo lülid on vitste otsa lükitud ja selliseid vitsakesi leidub kogu Chincha orus, ütleb meile, et seda „huvitavat“ meetodit kasutas samal ajal mitu rahvakildu, kes olid sunni­tud tegelema haudadega, mida keegi oli häirinud.“

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress