Arheoloogid leidsid õõvastavad taastatud selgrood

© J. L. BONGERS

JANNIK PETERSEN

3. JUUNI 2022

400 aastat tagasi matsid Lõuna-Ameerika indiaanlased oma lahkunud ümber, püüdes seejuures taastada nende hävinud selgrood. Kes oli need ära lõhkunud?

Ameerika vanad kultuurid

Peruus Chincha orus sattusid arheoloogid ebaharilikule leiule. Ajavahemikust 1450–1650 pärit haudadest kaevati välja 192 „selgroogu“, mis koosnesid tugevate pillirookõrte või vitste otsa aetud selgroolülidest.

Uurimine näitas, et inimesed, kellele need luud kunagi kuulusid, olid pärit märksa varasemast ajast kui hauad, kust need luud leiti. Keegi oli need selgroolülid kõrrele lükituna uuesti matnud. See tundus veider, arvestades fakti, et selles piirkonnas elanud inkad ja nende alistatud rahvad eelistasid surnute rahu mitte häirida.

Suurbritannia East Anglia ülikooli arheoloog Jacob Bongers osales väljakaevamistel ning kommenteeris leidu nõnda: „Fakt, et 192 selgroo lülid on vitste otsa lükitud ja selliseid vitsakesi leidub kogu Chincha orus, ütleb meile, et seda „huvitavat“ meetodit kasutas samal ajal mitu rahvakildu, kes olid sunni­tud tegelema haudadega, mida keegi oli häirinud.“

Tõsiasi, et luud maeti uuesti aastail 1450–1650, osutab haudade lõhkujale. Sellel ajajärgul sai Chincha orust konkistadooride Lõuna-Ameerika valduste osa. Paljud pärimused kirjeldavad, kuidas hispaanlased rüüstasid taltsutamatus kullajanus ka haudu. „Me võime julgelt järeldada, et selgroolülid lükiti vitste otsa pärast haudade röövimist,“ nentis Bongers.

Selgroolülid kui pärlid kees, mida hoiavad koos vitsad ja pilliroovarred. Selgroolülide omanikud tšintšad elasid piki Peruu rannikut ja nende kultuur oli osa inkade riigist. Nagu kõik inkad, kannatasid ka nemad kullahimuliste konkistadooride all, kes ei kohkunud tagasi isegi haudade rüüstamisest.

© J. L. BONGERS

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress