Arheoloogid toovad hukkunud arktiliselt missioonilt üles esemeid

© Parks Canada

BUE KINDTLER-NIELSEN

25. NOVEMBER 2023

Sir John Franklin seilas 1845. aasta maikuus Inglismaalt merele, lootes leida Kanadast põhjas asuvat Loodeväila. Franklini kaks laeva HMS Erebus ja HMS Terror kadusid koos meeskondadega Arktika jääväljadel jäljetult. Need leiti alles aastail 2014 ja 2016. Sest ajast alates on organisatsiooni Parks Canada allveearheoloogid püüdnud laevadelt kätte saada esemeid.

2020. aastal puhkenud koroonapaanika takistas kahel aastal arheoloogide tööd, kuid 2022. aastal õnnestus neil HMS Erebuselt üles tuua kokku 275 eset. Leidude hulgas on näiteks meeskonna­liikmete isiklikud esemed, nagu prilli­klaasid, taldrikud, ohvitseri­õlakud või töö­riistad. Kokku oli laevadel 128 mees­­-
konnaliiget.

„HMS Erebuse ja HMS Terrori vrakid, mis asuvad planeedi ühes ainulaadseimas ja haavatavaimas merekeskkonnas, on maailmas kõige paremini säilinud puidust laeva­vrakid,“ ütles Kanada keskkonna- ja kliimamuutuste minister Steven Guilbeault. Karges selges vees ei ole vrakid lagunenud tavapärase kiirusega. Seetõttu on vrakid väga huvitavad uurimisobjektid ka loodusteadlastele. „Nende juures tehtavad arheoloogilised uuringud parandavad meie arusaama sellest, kuidas mõjutab muutuv kliima seda piirkonda. Muidugi aitab see ka säilitada ja kaitsta asendamatut loodus- ja kultuuripärandit,“ lisas minister.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress