Sakala pealinn Viljandi tehti maatasa

Muinasaegse Sakala pealinnast, omaaegsest võimsast Viljandi linnusest pole praeguseks peaaegu mingeid arheoloogilisi jälgi.

© Robin Raspel

RISTO-PEARU KOOVIT

3. VEEBRUAR 2024

Kui uskuda Eesti keele­teadlast Paul Alvret, siis on Viljandi nimi seotud viljakusega ehk tegemist on sõnaga „vili“, millele on lisatud tüüpiline järelliide -ndi. Läbi kogu muinasaegse ajaloo ehk alates viikingi­ajast ei olnudki Viljandi linnu­sel ja selle lähedal asunud ava­asulal või mitmel asulal ilmselt ühtegi suuremat konkurenti Sakala maakonnas.

Viikingiaja saabumisel oli piirkonnas meile teadaolevalt kasutusel üksnes Viljan­di linnus, sest selleks ajaks lõppes mingil põhjusel tegevus Tõrva Tantsumäe linnuses, mis oli veel eelviikingi­ajal ja viikingiaja alguses intensiivselt kasutusel. Tõsi, viikingiajal eksisteeris lähipiirkonnas veel üks segase kuuluvusega tugipunkt: Mädara linnus, mis asub tänase Viljandimaa ja Läänemaa vahelisel alal ning mis muinasaja lõpuks oli muutunud Alempoisi väikemaakonna osaks.

Viljandi muinaslinnus asus Kaevumäel, kus praegu on näha ordulinnuse konvendihoone võimas sein. Musumägi, Suusahüppemägi ja Pähklimägi jäävad fotol Kaevumäest vasakule. Keskaegne ordulinnus sirutus mitmes järgus paremale, kuhu jäi ka keskaegne linn. Sellest on praeguseks alles ainult Jaani kirik, mis on ka fotol näha. Vasakpoolsel fotol on vaade ordulinnuse konvendi­hoone seinale läbi võimsa ehitise kunagise väravavõlvi.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress