Ugandi pealinn Otepää hävis rüüsteretkede tules

© Robin Raspel

RISTO-PEARU KOOVIT

8. JAANUAR 2024

Praeguse talvepealinna Otepää keskväljaku lähedal asub muinasaegse Ugandi pealinn. Jah, te lugesite õigesti. Veel enne, kui meil tekkisid keskajale omased pärislinnad, olid meil olemas suuremad aolinnad või linnused-võimukeskused, mida me võime õigusega lugeda ühe või teise maakonna või lausa mitut maakonda hõlmava piirkonna pealinnaks.

Kagu-Eestis oli muinasaja lõpul vähe linnuseid. Neist väärivad nimetamist eelkõige Tartu, Otepää, Oandi­mäe, Erumäe ja ilmselt juba hilisemal ajal vana Põlva–Võru tee kaitseks rajatud Rosma linnus.

Otepää linnamäe kõrgus on täna­päeval kuni 30 meetrit. Kõrgemas osas asunud linnuse õuepinda oli 4500 m² ja madalama osa ehk asula pinda oli kokku 4800 m² (loe toonasest asulast ehk aolinnast lähemalt lk 52). Linnuse õueosa suuruse järgi võime Otepää linnust nimetada keskmise suurusega, pigem suhteliselt tavaliseks linnuseks. Sellest suuremad, üle 5000 m² õue­pinnaga muinaslinnused moodustavad ainult 18 protsenti teadaolevate linnuste üldarvust.

Otepää leiumaterjal näiteb, et sealsel linnamäel elati kindlasti juba Rooma rauaajal, aga võib-olla varemgi. Sellest annavad tunnistust riibitud ja tekstiil­keraamika tükid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress