Läänemeresoomlaste kõrgaeg

12. sajandi algupoolest Eesti maapinda jäänud uhked mündiaarded räägivad kaubanduslikust kõrgajast, mis hõlmas otsekontakte isegi Inglismaaga.

© Mauri Kiudsoo / AI5005

MAURI KIUDSOO

7. VEEBRUAR 2024

Skandinaavia muinasteaduses on traditsiooniliselt peetud viikingiaja lõpuks aastat 1050. Viimasel ajal on arheoloogid hakanud siiski üha rohkem kõnelema 11. ja 12. sajandi vahetusest kui olulisest rajajoonest. Kuigi viikingiaja lõpp võis paikkonniti olla väga erinev, on sealse uue „konsensusliku“ dateeringu puhul võetud aluseks Põhja­la vanimate kivikirikute puitkonstruktsioonide dateeringud.

Ojamaa arheoloogid, kes tuginevad saarelt avastatud hõbeaaretele ja numismaatilisele leiu­ainesele, on läinud aga veel kaugemale, pidades viikingiaja lõpuks kogunisti 12. sajandi keskpaika. Arvestades Eesti ja Ojamaa tihedat kaubanduslikku läbikäimist, peaksime ka meie lähtuma viimati mainitud daatumist.

Tuginedes Eestist leitud aarete koostise ja sisu järsule muutumisele nimetatud ajajärgul, tähistab 12. sajandi keskpaik meil nii või teisiti ühe olulise ajastu lõppu ja teise algust. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress