Ateism oli antiikaja ohtlikem idee

Kreeka filosoofid seadsid kahtluse alla kõik olemasoleva – isegi jumalate eksistentsi. Jumalakartmatud ideed hakkasid eriti kiiresti arenema demokraatlikus Ateenas, kuid 432. aastal eKr sai linna usklikel ateistide õpetustest villand.

© Look and Learn / Bridgeman Images

BJØRN BOJESEN

1. APRILL 2023

Surmapõlgav ilme näol, astus filosoof Sokrates kohtunike ette. Oli aasta 399 eKr ning Ateena linnriigis süüdistati provo­katiivset filosoofi jumalakartmatuses – kuriteos, mis halvemal juhul oli karistatav surmaga.

Sokratese õnnetuseks olid kohtu liikmed tema suhtes juba ette negatiivselt meelestatud. Süüdistus kõlas: „Sokrates rikub seadust sellega, et ajab hukka noorsoo; ta ei tunnista jumalaid, keda linn on omaks võtnud, vaid teisi, uusi deemoneid.“

Pika habemega rändfilosoof mõistis, et peab oma elu päästmiseks käiku laskma kogu oma oraatoriande. Ta žestikuleeris ägedasti ja püüdis tungiva hääletooniga kõneldes veenda pinkidel istunud au­väärseid ateenlasi, et ta ei ole mingil juhul atheos ehk „ateist“. Kuigi süüdistajad viitasid tema jumalakartmatutele välja­ütlemistele, vastas Sokrates kangekaelselt, et tegelikult kummardab ta linnriigi jumalaid just nii, nagu peab. Paraku põrkasid filosoofi kõik sõnad vastu koh­tunike kinnistunud eelarvamusi. Nad olid väsinud tema kuulamisest.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress