Baltimaade kiviaegsed asukad olid põllunduse suhtes skeptilised

© Shutterstock

IMELINE AJALUGU

23. NOVEMBER 2023

Kui tänapäeva Lääne- ja Lõuna-Poolasse ilmusid 6. aastatuhande teisel poolel eKr lõuna poolt hõimud, kes tundsid joonkeraamikat ja viljelesid loomakasvatust ning põllumajandust, siis võtsid ka kohalikud kütid-korilased need uued ideed suhteliselt kiiresti omaks. Nii keraamika kui põllumajandus võeti üle nö ühtse paketina. Teisiti olid aga lood Läänemere idarannikul ehk tänapäeva Leedu, Läti, Eesti ja Soome alal, kirjutavad poola teadlased ajakirjas Royal Society Open Science.

Läänemere idakaldal elanud kütid-korilased elasid veel sajandeid kõrvuti sisserändajatega, kes kasutasid uudseid tehnoloogilisi ja kultuurulisi saavutusi, ega kippunud neid üle võtma. Kui seda lõpuks siiski tehti, siis võeti uuendused üle ükshaaval: esmalt keraamika, seejärel loomapidamine ning kõige viimaks põlluharimine. Kogu protsess võttis aega 2000 – 3000 aastat.

Inimjäänuste isotoopanalüüs näitab, et samas piirkonnas elanud inimrühmade söögisedel võis tunduvalt erineda. Kui kütid-korilased toitusid endistviisi kalast, molluskitest, metsloomadest ja taimedest, siis nende naabrid karjakasvatajad, kes kuulusid nöörkeraamika kultuuri esindajate sekka, lasid hea maitsta karjaloomade lihal (veistel, lammastel või kitsedel).

„Uurijate sõnul leidus Euroopas piirkondi, kus põllumajandust tervitati avasüli, ning alasid, kus oldi selle suhtes skeptilised,“ tsiteerib portaal Science in Poland Gdanski ülikooli õpetlast Łukasz Pospiesznyt.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress