Belgia tagastas Kongole nende peaministri hamba

Kongo Demokraatlik Vabariik saavutas iseseisvuse 1960. aastal, ent Belgia jätkas riigi kuritegelikku survestamist. Belgia palus nüüd vabandust ja tagastas ka Kongo DV peaministri hamba.

© Harry Pot / Anefo

JANNIKE PETERSEN

18. DETSEMBER 2022

Belgia kuningas Philippe I käis hiljuti Kongo Demokraatlikus Vabariigis. Visiidi ajal palus ta ametlikult vabandust nende kuritegude eest, mis Belgia sooritas kongolaste suhtes ajal, mil riik oli Belgia koloonia (1885–1960). Kuninga sõnul oli see aeg täis diskrimineerimist ja rassismi. Belgia jõhker koloniaalvalitsus võttis elu ligi 10 miljonilt Kongo DV elanikult. Belgia jätkas verist sekkumist ka pärast Kongo DV iseseisvumist. Belgia sõdurid toetasid Kongost eralduda soovinud Katanga provintsi, mis oli maa­põuevarade poolest rikas piirkond ning mille üle Belgia soovis kontrolli säilitada.

1961. aastal mõrvasid Katanga provintsi mässulised rahva valitud peaministri Patrice Lumumba metsikul moel. Mässulisi toetasid Belgia palga­­-
sõdurid. Tapmise järel lahustati pea­ministri surnukeha happes, ent mõrvarid jätsid endale meeneks mõne ta hamba. Üks neist, kullast krooniga hammas, tagastati nüüd Kongo DVs elavale Lumumba suguvõsale.

„Ma ei saa küll väita, et tunnen suurt rõõmu, kuid näen siiski positiivsena, et me saame nüüd pidada meie armastutud inimese matused,“ kommenteeris seda Lumumba poeg Roland. „Tema hing saab nüüd viimaks rahu. See on meile tähtis.“

Kaks peaminister Patrice Lumumba mõrvas osalenud meest on praegu veel elus ja neid võib ees oodata kohus.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress