Briti laevastik Läänemerel blokeeris Rootsi kaubalaevu

Suurbritannia ristleja Caradoc Liibavi sõjasadamas.

© Rahvusarhiiv

ALO LÕHMUS

1. VEEBRUAR 2019

Briti laevastik ilmus 1918. aasta lõpus Lääne­merele, et takistada Nõukogude Venemaal sõja- ja tööstuskaupade tarnimist Rootsist, kirjutab USA ajaloolane Sean McMeekin värskelt eesti keeles ilmunud raamatus „Vene revolutsioon. Uus ajalugu“.

„1918. aasta novembris tellisid bolševikud sadade miljonite rublade väärtuses Rootsi sõjavarustust, muu hulgas suurtükitorusid, vedureid, lennukimootoreid ning mustast nahast jakke, mida armastasid tšekaa agendid. Ent nii ei pidanud minema. Samal ajal kui Rootsi vabrikud kasvatasid sõjatoodangut Leninile, asus Läänemerel positsioonidele Briti laevastik ja kehtestas blokaadi, mille kõrval kunagine sakslaste oma jättis amatöörliku mulje. Järgmise kümne kuu jooksul pääses sellest läbi vaid viis Rootsi laeva, mis transportisid üksnes tsiviilkaupa – põllumajandustooteid, nagu käiakive, seemneid, vikateid ja saage,“ seisab raamatus.

Blokaadiga takistati bolševikel ka tsaaririigi kulla vedamist Rootsi, lisaks survestasid britid ja teised Antandi riigid Rootsit ja Soomet rublasid vastu mitte võtma. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress