1700 aastat vana Rooma-aegne solvang

Kui roomlasele keegi ei meeldinud, ütles ta selle värvikalt välja. Üks kaugele maale saadetud leegionär jäädvustas oma põlguse talle ebameeldiva inimese vastu igaveseks.

© THE VINDOLANDA TRUST

JANNIK PETERSEN

4. NOVEMBER 2022

Hadrianuse vallist paar kilomeetrit lõuna pool asus roomlaste kindlustus Vindolanda. Selle jäänustes on arheoloogid juba aastaid teinud välja­kaevamisi ja hiljuti sattus üks vabatahtlik seal ebaharilikule leiule.

„Olin kogu nädala pinnast eemaldanud ning ausalt öeldes oli see suur kivi mul kogu aeg ees. Ma rõõmustasin, kui mulle anti lõpuks luba see kivi eemaldada. Kui ma selle ümber pöörasin, siis üllatusin, sest sellel oli selgesti näha tekst,“ rääkis vabatahtlik Dylan Herbert.

Kui kivilt sai muda eemaldatud, ilmus välja kivvi raiutud tekst „SECVUNDINUS CACOR“. See on tõlgituna: „Secundinus on sitapea.“ Lisasolvanguna oli autor kivisse raiunud peenise kujutise.

Antiikajal elati viha sageli välja grafitilaadsete kirjadega. Hinnangu Secundinuse kohta on aga keegi lausa meisliga kivi sisse raiunud. Secundinuse peale vihane roomlane nägi vaeva, et solvang jääks igavesti loetavaks.

„Selle teinud mees oli tõenäoliselt Secundinusega tõsiselt tülli läinud ning ta oli piisavalt julge, et oma arvamus kõikidele teistele lugemiseks välja panna. Pole kahtlust, et see sõnum Secundinust ei rõõmustanud, kui ta 1700 aastat tagasi kivist mööda jalutama juhtus,“ rääkis Andrew Birley, kes juhib Vindolandas väljakaevamisi.

Vindolandast leitud 40 cm pikkune kivi on maapinnas lebanud palju sajandeid, kuid sellest hoolimata on fallose kujutis ja kivvi raiutud solvav tekst selgesti arusaadavad.

© THE VINDOLANDA TRUST

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress