1941. aasta kevadel, kui Saksamaal olid lahingukorda saadud 381 mm kahuritega lahingulaevad Bismarck ja Tirpitz, tekkis Saksa laevastiku juhatusel mõte saata Atlandile sõjalaevade koondis. Teel sinna märkasid sakslasi aga britid.
© Blohm & Voss
MATI ÕUN
7. APRILL 2023
Sakslaste ookeaniretk sai peitenimeks Rheinübung, eesti keeles Õppus Rheinil, kuid enne selle algust said sakslaste lahinguristlejad Gneisenau ja Scharnhorst viga ning sõidu- ja lahingukorras olevaiks osutusid üksnes lahingulaev Bismarck ja raskeristleja Prinz Eugen. Värskelt valminud Tirpitz otsustati veel koduvetesse harjutama jätta.
Bismarck ja Prinz Eugen sõitsid 18. mail välja Gotenhafenist (praegu Gdynia Poolas). Sõitnud läbi Taani väinade Põhjamerele, põigati seal sisse Bergeni lähedal asuvasse Korsfjordi, kus tangiti vedelkütust. Sealt väljuti 21. mai hilisõhtul ja võeti kurss üle Norra mere loodesse, Gröönimaa peale.
Sakslaste lahingulaev Bismarck 1940. aastal.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud