Pommiretk maailma lõppu

Kaks vana Briti pommituslennukit võtavad üle Atlandi ookeani ette pika tee Falklandi saarteni. Kui neil ei õnnestu argentiinlaste õhuväebaasi rivist välja lüüa, võib sõda brittidele lõppeda katastroofiliselt.

© MICHAEL RONDOT, COLLECTAIR LIMITED EDITIONS

BENJAMIN CHRISTENSEN

3. AUGUST 2022

Pommituslennuk oli äsja õhku tõusnud, kui kokpitis viibi­nud mehed kuulsid nõrka vihisevat heli. Piloot John Reeve nägi aknast välja vaadates üksnes tumedat ookeanipinda ja hakkas otsima halvaendelise heli allikat.

Reeve’i pommituslennuk Avro Vulcan tõusis 30. aprillil 1982 koos kaheteistkümne lennukiga õhku Atlandi ookeani keskosas paiknevalt Ascensioni saarelt. Nad alustasid sellelt Suurbritanniale kuuluvalt saarelt 6000 kilomeetri pikkust lendu üle mäsleva mere. Briti Kuningliku Õhuväe RAF lenduritele oli antud ülesanne lennata Falklandi saartele ja pommitada sinna tunginud Argentina väge.

Vihisev heli muutus aina tugevamaks. Punane alarmtuli süttis, andes märku sellest, et kiirusega 1000 km/h lennanud pommitaja kabiinis langes õhurõhk.

Lõpuks leidis piloot heli allika. Õhk väljus kabiinist väikese prao kaudu, mis oli tekkinud külgakna kummiliistu sisse.

Reeve üritas pragu lõuna­võileiva kilega kinni toppida, kuid sellest polnud abi. Siis keeras ta vormijaki tihedasti rulli ja pressis selle aknaruudu liistu vastu, kuid kabiini õhurõhk jätkas langemist. Kui juhtlennuk jätkanuks endisel kursil, pannuks see meeskonna suurde ohtu: hapnik oleks otsa saanud ning kabiinis oleks maad võtnud jäine külmus. Reeve’il polnud valikut ja neljaminutilise lennu järel katkestas ta raadiovaikuse, mis oli kehtestatud kõikidele missioonil osalenud lennukitele.

„Pöördun tagasi baasi,“ teatas ta lühidalt.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress