Buddha lõi paradiisi ainult meestele

Enamik meist arvab, et budism on kõikehõlmav ja rahumeelne religioon. Iidsed pühakirjad aga näitavad, et ka Buddhal oli oma varjukülg: tema paradiis polnud mõeldud naistele.

© Midjourney

ELSE CHRISTENSEN

6. DETSEMBER 2023

Budism on tänapäeval maailmas suuruselt neljas religioon, millel on umbes pool miljardit järgijat. See õpetus on tuntud oma sallivuse ja leebuse poolest kõikide elusolendite suhtes. Tegelikkuses ei vasta budism sugugi alati oma laitmatule mainele.

Vanade pühakirjade tähelepanelik lugemine näitab, et budistlik tee virgumisele polnud mõeldud kõigile. Siddhārtha Gautama õpetustest jäävad välja naised ja vaesed. Selleks, et mõista, miks see nii on, peame minema ajas 2500 aastat tagasi, mil India lausa kubises eri kultustest ja virgumis­­jutlustajatest.

Lihtsatesse rüüdesse riietatud kerjus­mungad rändasid linnast linna, et jutlustada sellest, kuidas nad olid leidnud meditatsiooni ja jooga abil tõe. Nende jüngrid kogunesid sageli varju pakkuvate puude alla, kus neile õpetati joogat ning nad kuulasid, kuidas gurud räägivad paastust ja askeesist – vaimse virgumise ja meelerahu saavutamise meetoditest.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress