Chicago tulekahju: linn põles maani maha

Chicago vajas 1871. aasta sügisel hädasti vett. Kuude kaupa oli päike kuivatanud linna puumaju, mille väikseimgi säde võis süüdata nagu purukuiva puuriida. Kui 8. oktoobri õhtul süttis üks laut, toimuski katastroof. Tuli levis kiiresti ning linna unesegased elanikud põgenesid ülepeakaela leegimere eest.

© Imageselect

TROELS USSING

25. DETSEMBER 2023

Robert Williams ärkas tulekahjuhäire valju üürgamise peale. „Tulekahju!“ karjatas tema naine ja tonksas teda küünarnukiga ribidesse. Pikaajalise Chicago linna tuletõrjeülemana oli Williams harjunud reageerima, kui linna tulevaht põlengu kohta häire andis. Kell oli üheksa, käes oli 8. oktoobri õhtu 1871. aastal, ja kuigi Williams polnud peaaegu üldse maganud, tõmbas 45aastane pealik kohe vormi selga ja jooksis välja tänavale.

Hobusega veetav tuletõrjevanker peatus peagi tuletõrjepealiku kodu ees Randolph Streetil. Williams hüppas istmele ja hobused tormasid linna edelaserva, kus De Koven Streetil põles üks laut. Oma 23aastase tuletõrjujakarjääri kestel polnud Williams Chicagos kunagi hullemat aastat kogenud. Sademeteta, ent rohke päikesepaistega kuud olid linna puithooned krõbekuivaks kuivatanud ja iga väike tulekahju ähvardas kogu naabruskonna leekidesse paisata.

Kui Williams saabus De Koven Streetile Chicago jõe lõuna­poolse haru läänekaldal, oli tuli haaranud juba paljud majad. Kohal oli kaks tuletõrjevankrit, kuid Williams mõistis kiiresti, et tugev tuul muutis ülesande raskeks.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress