Darwini märkmeraamatud tagastati raamatukogule

Darwini märkmeraamatud olid üle 20 aasta kadunud. Cambridge’i ülikooli avalik pöördumine sundis varga viimaks tegutsema.

© Leonard Darwin

JANNIK PETERSEN

11. JUULI 2022

Kevadel jäeti Inglismaal Cambridge’i ülikooli raamatukogu kontori ukse ette roosasse kilekotti mähitud ese. Kui raamatukogu­hoidja kilekoti lahti tegi, tuli lagedale suur pruun ümbrik masina­kirjas tekstiga: „Raamatukoguhoidjale – Häid lihavõttepühi! – X.“

Ümbrikus oli kaks ebaharilikku „pühademuna“: originaalsed Charles Darwini märkmeraamatud, mis olid raamatukogust 20 aastat tagasi kaduma läinud.
Neis hindamatuis raamatuis on ülestähendused, mille põhjal Darwin arendas välja oma evolutsiooniteooria.

„Ma olin väga õnnetu, kui kuulsin, et need varastati, ning minu rõõm nende tagastamise üle on üüratu,“ ütles raamatukoguhoidja dr Jessica Gardner.
Märkmeraamatuis leidub näiteks esimene joonistus „Elupuust“ ehk liiki­de hargnemise skeem.
Kui vargus avastati, investeeris Cambridge’i ülikool kõvasti turvalisuse parandamisse. Nüüd on raamatukogul hoolsasti valvatud saal ja uued varga­kindlad lugemissaalid.
„Meil on valvekaamerad, ruumidesse pääseb ainult turvakaardiga, mõnes ruumis on valvurid – need olid meetmed, mis kasutusele võeti,” selgitas Gardner.
Pikanäpumeest pole seni tuvastatud, kuid politsei jätkab uurimist. Raamatu­kogu­hoidja sõnul oli varas märkme­raamatute eest hästi hoolt kandnud ning need ei ole kahjustada saanud.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress