Põhjamere põhjas lebab iidvana saladus – Doggerland. See on maatükk, mille suurtel tasandikel küttisid inimesed 12 000 aastat tagasi hirvi ja ürgveiseid. 4500 aastat hiljem oli paradiis kadunud.
© John Sibbick / Science Photo Library
NANNA APERGIS
1. JUULI 2021
See võis olla maavärin, mis käivitas maailmalõpu. Tänase Norra ranniku kandis hakkas maa umbes 8150 aasta eest nii tugevasti rappuma, et Norra mandriosa lähedal tekkis ulatuslik, arvatavasti kuni 280 kilomeetri pikkune veealune maalihe. See tõukas liikvele tohutud veemassid.
Miljoneid tonne vett tõusis Põhjameres hiidlaineks, mille kõrguseks on arvestatud 10 või isegi 20 meetrit ehk ligi kuuekorruselise maja mõõt. Lainet ei peatanud miski. Veemüür liikus üle Põhjamere lääne ehk tänapäeva Inglismaa, lõuna ehk Hollandi ja loode ehk Gröönimaa suunas. Edasi tormates kogus hiidlaine jõudu, kuni liikus lõpuks kiirusega üle 120 km/h.
Põhjamere keskel asus aga takistus – tuhandeid aastaid Taanit Suurbritanniaga ühendanud maariba, mis tolleks ajaks oli kahanenud hajutatult paiknevateks saarteks. Tänapäeval kutsuvad teadlased seda maajäänust Doggerlandiks. Tol saatuslikul päeval 8150 aastat tagasi liikus hiidlaine üle Doggerlandi, rebides endaga kaasa loomi, inimesi ja terveid metsi. Paari tunniga oli kõik lõppenud – ja Euroopa väljanägemine igaveseks muutunud.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud