Draama Džomolungmal

Edmund Hillary ja Tenzing Norgay veetsid 30kraadise pakasega öö ligi kaheksa kilomeetri kõrgusel. Seejärel põhjustas Hillary laviini. Ajalooline tõus Džomolungma tippu võinuks lõppeda katastroofiga.

© Royal Geographical Society / Getty Images

ESBEN SYLVEST

2. VEEBRUAR 2024

Uus-Meremaa mägironija Edmund Hillary ärkas neljapäeval, 28. mail 1953 kurjakuulutava rahutustundega kehas. Ta oli taas näinud õudus­unenägu, milles ta jooksis elu eest, laviin kannul, hüpates üle kuristikulõhede jääplokilt jääplokile, kuni ta enam edasi ei pääsenud ja oli surma mõistetuna lõksus.

Hillary kuulatas kõhedust tekitavat vaikust, mis ümbritses 7900 meetri kõrgusel asunud ekspeditsioonilaagrit. Peagi sai ta aru, mida see vaikus tähendas: eemise päeva torm oli möödas ja ekspeditsioon võis edasi minna. Veel 950 meetrit üles ehk ainult kaks päeva ronimist, ja kui kõik läheb hästi, saavad Hilla­ryst ja šerpa Tenzing Norgayst esimesed inimesed maailma tipus.

Neil oli selja taga kuudepikkune intensiivne ettevalmistus, mida juhtis Londoni Kuninglik Geograafia Selts, mis sõjajärgses Suurbritannias unistas impeeriumi kunagise au ja uhkuse taastamisest. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress