Dunkerque’i tõelised kangelased

Kui britid 1940. aastal Põhja-Prantsusmaalt 338 000 sissepiiratud sõdurit päästsid, langes suurem osa selle kangelasteo aust Briti kuninglikule mereväele ja õhuväele. Päästeoperatsiooni tegelikud kangelased olid aga ennastohverdavalt sõdinud järelväed, kes võitlesid sakslasi kinni hoides viimse meheni.

© GETTY IMAGES

ERIK SCHLIE

7. JUUNI 2022

Varahommikuselt luurekäigult naasnud nooruke, kõigest 28aastane Briti kapten Marcus Ervine-Andrews teadis, et teda ootab ees peaaegu üliinimlik katsumus. Dunkerque’i ümbritseva kanali teisel kaldal seisis terve Saksa diviis. Ervine-Andrews ja tema 200 surmväsinud sõdurit pidid sakslasi iga hinna eest kinni hoidma. Just siis, 1940. aasta 1. juuni varahommikul, sai ta aru, et sakslased olid alustanud rünnakut kogu kanali pikkuses. Kõikjal, kuhu silm ulatus, võis näha Saksa jala­väelasi kummipaatidega kanalit ületamas.

„Mitte tulistada enne, kui ma olen vilet puhunud,“ hüüdis Ervine-Andrews oma meestele. Ta ootas, kuni sakslased olid poolel teel üle kanali ja andis siis signaali. Mõni sekund hiljem hakkasid Briti kuulipildujad tööle ja vesi lõi kanalis keema. Sakslased kandsid suuri kaotusi, kuid jätkasid rünnakut.

 

Sõja alguses sundisid ülekaalukad Saksa väed britid taganema. Siin valmistatakse lahinguks ette Breni kuulipildujaga varustatud roomikutega kergesoomukit.

© GETTY IMAGES

Mõne tunni pärast jõudsid esimesed peale­tungijad kaldale ja lõid vähemuses olnud britid taganema. Ervine-Andrews mõistis, et peab näitama meestele isiklikku ees­kuju. Tema edasise tegevuse eest andis Suurbritannia kuningas George VI kaptenile erakordse vapruse eest Victoria risti. Kapten ronis ühe küüni õlgkatusele ja tappis sealt üksiklaskudega 17 sakslast. Seejärel haaras ta kergekuulipilduja Bren ning peatas vastase pealetungi selle tulega.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress