Eelajaloolised lapsed said piima lutipudelist

© Enver-Hirsch / Reuters / Ritzau Scanpix

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. JAANUAR 2020

Teadlased said esimese kindla tõendi selle kohta, et juba mitu tuhat aastat tagasi toideti lapsi loomapiimaga pudelist, mida võib pidada lutipudeli eelkäijaks. Paljudes kohtades Euroopas on leitud iidseid savist kannukesi, millel on tilalaadne huulik. Mõni nendest kannudest, eriti need, mis on leitud laste haudadest, on muinasjutuliste olendite kujuga.

Kuigi mitmesugused asjaolud viitavad, et need savikannud valmistati spetsiaalselt laste jaoks, pole arheoloogidel seni olnud kindlaid tõendeid. Nüüd aga uuris rahvusvaheline teadlaste töörühm Saksamaal Baieris varem haudadest leitud kolme kannu. Anumate siseküljelt leiti lehma-, kitse- ja lambapiima mikroskoopilisi jäänuseid.

„Leian, et nüüd on meil esimest korda otsene teaduslik tõend selle kohta, et eelajaloolisel ajal elanud lapsi toideti nendest kannudest või võõrutati neid nende kannude abil rinnapiimast,“ selgitas Inglismaa Bristoli ülikooli biomolekulaarse arheoloogia teadur Julie Dunne Reutersile.

Kolm uuritud „lutipudelit“ on dateeritud ajavahemikku 1200 eKr kuni 450 pKr. Sääraseid arheoloogilisi leide on ka varasemast ajast, leidub isegi kuni 7000 aastat vanu lutisavinõusid. Uus teave annab teadlastele ainulaadse pildi sellest, kuidas püüdsid eelajaloolised pered lahendada väikelapse toitmisega seotud probleeme. Nüüd loodetakse teha ka teiste sarnaste leitud kannukeste sisemuse analüüs.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress