Eesti gaas Leningradile

Varemeis miljonilinn Leningrad (praegune Peterburi) valmistus sõja järel end kütma Eesti põlev­kivigaasiga. Kohtla-Järvet ja Neevalinna ühendava torujuhtme ehitustööd olid 1948. aasta suveks jõudnud lõppjärku.

© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

IMELINE AJALUGU

31. JUULI 2023

„Gaasijuhtme ehitus on käimas kogu linnas. Väljakuil ja tänavail töötavad mullatöölised, gaasikeevitajad, torude kohale­asetajad. Tuukrid rajavad gaasijuhet arvuka­te kanalite ja jõgede sängide alla. Monteerijad seavad majadesse gaasipliite ja soojaveepaake.

Paljutuhandeline töölisarmee valmistub vastu võtma gaasi, mis saabub tänavu sügisel Kohtla-Järvelt Leningradi,“ kirjutati ajalehes Rahva Hääl. „Juba on kohale pandud maa-aluste terastorude keeruline võrk. Aasta lõpuks on gaasi­juhtmeliini üld­pikkus 233 kilomeetrit. 42 000 leningradlase korterit on
gaasi juba saanud ja 15 000 on ette valmistatud selle vastu­võtmiseks.

Sügiseks, kui Kohtla-Järvelt tuleb esimene gaas, saavad kõige mugavamat ja odavamat kütteainet kasutada 73 000 korteri elanikud. See on aga alles esimene osa määratu suurest programmist Leningradi gasifitseerimise tööde alal, mis teostatakse sõjajärgsel stalinlikul viisaastakul.“

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress