Varemeis miljonilinn Leningrad (praegune Peterburi) valmistus sõja järel end kütma Eesti põlevkivigaasiga. Kohtla-Järvet ja Neevalinna ühendava torujuhtme ehitustööd olid 1948. aasta suveks jõudnud lõppjärku.
© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv
IMELINE AJALUGU
31. JUULI 2023
„Gaasijuhtme ehitus on käimas kogu linnas. Väljakuil ja tänavail töötavad mullatöölised, gaasikeevitajad, torude kohaleasetajad. Tuukrid rajavad gaasijuhet arvukate kanalite ja jõgede sängide alla. Monteerijad seavad majadesse gaasipliite ja soojaveepaake.
Paljutuhandeline töölisarmee valmistub vastu võtma gaasi, mis saabub tänavu sügisel Kohtla-Järvelt Leningradi,“ kirjutati ajalehes Rahva Hääl. „Juba on kohale pandud maa-aluste terastorude keeruline võrk. Aasta lõpuks on gaasijuhtmeliini üldpikkus 233 kilomeetrit. 42 000 leningradlase korterit on
gaasi juba saanud ja 15 000 on ette valmistatud selle vastuvõtmiseks.
Sügiseks, kui Kohtla-Järvelt tuleb esimene gaas, saavad kõige mugavamat ja odavamat kütteainet kasutada 73 000 korteri elanikud. See on aga alles esimene osa määratu suurest programmist Leningradi gasifitseerimise tööde alal, mis teostatakse sõjajärgsel stalinlikul viisaastakul.“
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud