Eesti Raadio stereosaated laienesid

Eesti Raadio stereosaated ulatusid 1973. aasta aprillis juba Tartu ja Pärnuni. Neid oli võimalik vastu võtta Eestis toodetud radiooladega.

© Gunnar Loss / Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

IMELINE AJALUGU

11. APRILL 2023

„Mullu andsime 2 tundi stereosaateid päevas, tänavu 3, tuleval aastal lisandub veel tund ning 1975. aastaks peame jõudma 5 tunnini,“ lubas Rahva Hääles Eesti Raadio programmi peatoimetaja Olaf Gehrke. Eesti Raadio oli esimese stereofoonilise saate eetrisse andnud juba 21. juunil 1961, kuid kaua olid need kuulatavad üksnes Tallinnas. Nüüd olid stereosaated vastuvõetavad ka Tartus ja Pärnus.

„Veel hiljaaegu tähendas stereosaade Eesti Raadios peaaegu alati kontserdi stereofoonilist ülekannet. Ja kuigi ka nüüd kuulub lõviosa muusikale, on stereo­vastuvõtjate omanikud võinud veenduda ruumilise vormi eelistes ka kuulde­mängude ja reportaažide kuulamisel,“ kirju­tas Rahva Hääl. „Tegijate endi arvates tasub paremate leidudena nimetada Värskas toimunud rahvapeo lindistust, Toivo Paikre spetsiaalselt stereoraadiole kirjutatud kuuldemängu „Otstarve pühendab abinõu“, luuleprogramme Bertold Brechti ja Dylan Thomase loomingust, noorteraadio traditsioonilise „Mnemoturniiri“ lindistust …“

Ajaleht märkis, et kui monofoonilise reportaaži õnnestumine oleneb suuresti reporteri sõnaosavusest, siis stereofoonilises reportaažis pole reporteril enam tarvis püüda sõnadega luua olukorra täpset kirjeldust. Palju oleneb hoopis heli­režissööri osavusest ja üldse sarnanevat stereosaate kollektiivne loomine pigem filmigrupi tegevusega.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress