Eesti rahvakool sai alguse Lõuna-Eestist

Karilatsi koolimaja valmis 1889. aastal.

© Põlva Talurahvamuuseum

IMELINE AJALUGU

1. MAI 2019

Eesti linnades oli koolivõrk olemas juba 16. sajandil, kuid eestlasi sattus siis õpilaste sekka arvatavasti haruharva. 1638. aastal kurtis Eestimaa piiskop Joachim Jhering, et ükski eesti talupoeg ei saada oma lapsi linna kooli, ja kui nad seda sooviksidki, ei luba seda nende härrased.

Talupoegadelt nõuti sel ajal esma­joones Lutheri väikese katekismuse tundmist. See trükiti 1632. aastal nii tallinna- kui ka tartukeelsena. Aastal 1641 anti välja ka esimene eestikeelne aabits. Talulaste lugema (st katekismust tundma) õpetamine lasus peamiselt kirikuõpetajate õlul ega kandnud kuigi head vilja, muu hulgas ka toonase ebaloomuliku saksapärase kirjaviisi tõttu.
1680. aastaiks oli nii kohalikel kiriku­võimudel kui ka Rootsi riigivõimul selge, et talurahva harimiseks tuleb teha tõsisemaid pingutusi. Koguteose „Eesti ajalugu“ III köites kirjutatakse, et Liivimaa ülemkirikukomisjon korraldas 1680. ja 1683. aastal visitatsiooni, mille käigus koguti andmeid köstrite lugemis-, kirjuta­mis- ja laulmisoskuse ning kooli­pidamise võimaluste kohta. Kohtades, kus olud olid soodsad, püüti mõisnike toel ka koole asutada, kuid erilist edu sellega ei saavutatud.

Talurahvakooli algus

Liivimaal rajas esimese talurahvakooli pastor Ernst Glück, kes avas 1683. aastal Alūksnes õppeasutuse, mis õpetas suviti saksa ja talviti läti lapsi. Tublimatest Alūksne koolipoistest said omakorda koolmeistrid teistes kihelkondades.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress