Baltisakslaste piimaäri Peterburis

Eesti sakslased avasid Peterburis 40 piimapoodi ja oleksid Tallinnast äärepealt „Surmatantsu“ ära viinud

© Delovõje Vedomosti, kollaaž: Jelena Tsenno

ALEKSEI ŠIŠKIN, DELOVÕJE VEDOMOSTI

12. VEEBRUAR 2024

Pärast Peterburi Eesti konsulaadi sulgemist jäi linna alles vaid üks hoone, mille fassaadil oli kolm Eesti lõvi. See on gooti stiilis „pilvelõhkuja“ – Nikolai II aegse kuulsa piimandus-kaubandusühistu Pomeštšik maja. Selle rajajal õnnestus ühendada Balti mõisnikud ja 1920. aastal oleks ta Tallinnast peaaegu varastanud kuulsa „Surmatantsu“.

20. sajandi alguseks oli Vene impeeriumi pealinn Peterburi üks Euroopa suuremaid linnu. Selle elanikkond lähenes kahele miljonile inimesele, linnas oli demograafiline, tööstus- ja ehitusbuum. Samaaegselt plahvatusliku kasvuga hakkasid tekkima ka uued raskused, muu hulgas keskkonnaga seotud. Linn jäi peaaegu et ilma tavalistest piimatoodetest: juustust, võist, piimast ja koorest.

Varem tegeles nende tootmisega lähima eeslinna elanikkond, mis asus Neeva vastaskaldal, Ohta jõe ääres ja teistes linnalähedastes asulates. Kuid uute tehaste ja töökvartalite lähenedes neile toodangu kvaliteet langes. Lisaks kasvas võimalus kohata toodetes ohtlikku nakkust – näiteks koolerabatsilli, mis tekitas aeg-ajalt linnas nakkushooge ja põhjustas massilisi epideemiaid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress