Eestimaa unustatud viikingid

Teadlased on sajandeid mööda vaadanud faktist, et läänemeresoomlased olid samasugused viikingid nagu muistsed Skandinaavia sõdalased. Tänapäeva Soome, Eesti ja Läti võtavad nüüd sisse koha viikingimaade seas.

© Shutterstock

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH JA ANDREAS EBBESEN JENSEN

20. JUUNI 2022

Aastal 2018 sattusid arheoloogid Eesti põhjaosas hämmastavale leiule. Muistse Rävala ranniku lähedal asus matusepaik, mis sisaldas sadakonda viikingiaegset mõõgadetaili. Kunagi varem ei olnud arheoloogid leidnud Eestist nii palju viikingimõõku. Relvad pärinevad 10. sajandi keskpaigast ja on enamasti H-tüüpi, mis oli viikingi­ajal levinuim tüüp.

Esialgu oletasid arheoloogid, et mõõgad olid maetud hauapanustena koos Skandinaaviast Eestisse saabunud viikingitega, kes siin oma elu kaotasid. See oletus tuli aga kõrvale heita, kui järgmisel aastal leiti mõne meetri kauguselt veel üks matmiskoht. Sellest tulid välja ehted, sealhulgas eriline sõlg, mida tavaliselt kandsid Edela-Soomest ja Loode-Eestist pärit sõdalased. Ehted pärinesid täpselt samast ajajärgust nagu eelmisel aastal leitud mõõgad.

2018. aastal leidsid arheoloogid sadakonna viikingimõõga jäänused, mis osutusid kuuluvat Eesti viikingitele. Leitud fragmentide seas olid dekoreeritud mõõgapärade osad.

© MAURI KIUDSOO

„Uus leid andis meile kaaluka põhjuse uskuda, et mõõkade jäänused, mille me leidsime eelmisel aastal, olid osa matuse­riitustest, millega mälestati Rävala kohalikke viikingisõdalasi, mitte viikingeid Rootsist või Taanist, kes kaotasid oma elu, olles teel itta,“ järeldas 2019. aastal arheoloog Mauri Kiudsoo Tallinna Ülikoolist.

Uudis Eesti kohalikest viikingitest ei pälvinud välisriikide ajakirjanduses kuigi suurt tähelepanu. Idee mitteskandinaavlastest viikingitest tundus ilmselt liiga ootamatuna. Eesti viikingiaja eksperdi Marika Mägi sõnul on kujutluspilt viikingist kui ilmtingimata Norra, Taani või Rootsi päritolu sõdalasest niivõrd kinnistunud fakt, et seda on peaaegu võimatu kõigutada.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress