Eestlaste sõjavägi Taani kuninga vastu

Nii kujutas Taani lipu taevast langemist Lindanise lahingu ajal taani maalikunstnik Christian August Lorentzen.

© Wikimedia Commons

ANDO PAJUS

1. VEEBRUAR 2019

Eestlaste vägede suuruse kohta leiame andmeid Hendriku Liivi­maa kroonikast. Selle järgi oli eestlaste malevas, mis kutsuti kokku muistse vabadus­võitluse suurimaks, Madisepäeva lahinguks 1217. aasta 21. septembril, 6000 sõjameest. Tallinna all 1219. aastal toimunud lahinguks kolme päevaga kogutud rävalaste ja harjulaste väe suuruseks on hinnatud umbes 1000 sõjameest ning on arvatud, et võib-olla saadi suurte pingutustega kokku kuni 2000. Seega võib järeldada, et mõnest tuhandest mehest koosneva maleva kogumine toimus suhteliselt kiiresti.

Kui palju oli eestlaste malevates ratsa- ja jalaväge, milline oli nende väeliikide suhtarv? Kiired rüüsteretked teostati peamiselt ratsa, võideldi nii suvel kui ka vähemal määral talvel, aga mitte kevadel või hilissügisel. Tekib küsimus, kui palju oli nii jõukaid mehi, kes said endale hobust ja ratsavarustust lubada? Võib pakkuda, et ratsameeste arv küündis ehk kuni pooleni sõdalastest suurte malevate sõjakäikude ajal. Selle kinnituseks võiks lugeda Henriku Liivimaa kroonika juttu 1211. aastal põhjaeestlaste ja saarlaste ebaõnnestunud Toreida piiramise ja lahingu järel ristisõdijate kätte sõjasaagiks jäänud 2000 hobusest – sellises suures eestlaste ühendmalevas võis ehk olla kõige rohkem umbes 5000 sõjameest. Samas tundub see olevat kroonikul sõjasaagiks saadud hobuste lemmik­arv – ka Madisepäeva lahingu sõjasaagina mainitakse 2000 hobust.

Eestlaste ratsavägi kasutas kohalikku tõugu väikeseid, kuid vähenõudlikke hobuseid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress