Eestlaste ajalooline võit Võnnu all

Laiarööpmelise soomusrongi nr 1 sõdurid Võnnus lavastamas võitu Landeswehri üle. Paremalt teine Soomusrongide divisjoni suurtükiväe inspektor leitnant Reinhold Sabolotnõi, kes hukkus juba 1. juulil
Riia lähedal.

© Rahvusarhiivi filmiarhiiv

URMAS SALO

1. JUUNI 2019

Balti kaitseüksusi ehk Balti Landeswehri hakati ametlikult formeerima Riias pärast maailmasõja relvarahu sõlmimist 11. novembril 1918. Landeswehri kuulusid baltisaksa, läti ja vene allüksused. Kuna aga lätlased ei tahtnud Saksa okupatsioonivõimude tegevuse tõttu sinna eriti astuda, kujunesid põhijõuks baltisaksa üksused. Läti rahvuslike jõudude nappuse tõttu sai Landeswehrist Kārlis Ulmanise valitsuse sõjavägi.

Selle kõrval hakati mahajäävatest riigi­saksa vabatahtlikest moodustama Raudbrigaadi. Ulmanis oli sunnitud lubama Lätit kaitsvatele saksa sõduritele kodakondsust ja maad. Saksa väejuhatuse eesmärk oli luua tõke, et Punaarmee ei pääseks Ida-Preisimaale ning sealt edasi Saksamaale. Balti­sakslaste eesmärk oli aga Lätis võimu­positsioonide säilitamine. Selleks püüdsid nad ära kasutada ka riigisaksa vabatahtlikke, kes pidanuks kolonistidena Lätti jääma.

Ehkki Landeswehr koos läti rahvuslastega pidi jaanuari algul 1919 Puna­armee survel Riia maha jätma ning taanduma Kuramaale, õnnestus neil koos Raudbrigaadiga jaanuari lõpus tänu Eesti vägede edule Lõuna-Eestis luua tugev rinne Liepāja ümbruses.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress