Egiptlased kurtsid surnutele

„Tee midagi! Või muidu petetakse minult sinu pärand välja,“ kirjutas üks iidne egiptlane oma surnud sugulasele 4000 aastat tagasi. Surnuteriiki lahkunud isikud pidid menetlema palju elavate kurtmist ja kaebusi, mis esitati savipottidele kirjutatuna.

© Shutterstock

RIKKE M. JENSEN

1. NOVEMBER 2020

Niilus voolas eredas pärastlõunapäikeses peegelsiledana. Selle suure jõe lopsakalt rohelisel idakaldal seisis egiptlane, kes oli teel ema hauale. Teisel pool jõge nägi mees kõrbe tühjust ja düüne ning seal valitses vaikus, sest Niiluse lääne­kallas oli surnute riik.

Haua juurde saabudes pakkis egiptlane lahti oma koti, milles ta oli kaasa toonud mitmesuguseid ohvriande: leiba, viigi­marju, paar sibulat. Need asetas ta ettevaatlikult väikesesse savikaussi. Toiduained polnud aga sugugi ainsad asjad, mille mees oma surnud ema hauale tõi. Ohverduskausi sisekülg oli tihedasti täis kirjutatud. Tekstist sai ema teada, et poeg oli haigeks jäänud ja tema, ema, olles surnuteriigis, polnud poja tervenda­miseks kahetsusväärselt midagi ette võtnud. Ta polnud isegi aidanud poja laste viha leevendada ega olnud vahekohtunikuks poja ja tema venna tülis.

Ainult 14 säilinud kirja surnutele

Rahulolematu egiptlase Shepsi kirja saab lugeda järgmiselt leheküljelt. Tema hädakiri oli üks neljatestkümnest kirjast, mis on kirjutatud surnutele ning on teadaolevalt ainsad täna­päevani säilinud seesugused kirjad.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress