Egiptuse unustatud kangelane: vaarao Seti päästis riigi

Egiptus oli rüüstatud kuningriik, kui vaarao Seti I 1290. aastal eKr troonile tuli. Kuningriigi suurejoonelised templid olid pooleldi varemeis ja vaenlased avaldasid survet riigi piiridele. Uus vaarao pidi vaenulikest naabritest jagu saama, sest muidu olnuks Egiptus hukule määratud.

© Per O. Jørgensen / Historie & Shutterstock

BJØRN BOJESEN

22. DETSEMBER 2023

Aardekütt Giovanni Belzoni suutis vaevu oma õnne uskuda. Tol 1817. aasta oktoobrikuu mälestus­väärsel reedeõhtul sattus ta Egiptuses Kuningate orus ühele peidetud sissepääsuavale. Itaallane andis oma töölis­tele korralduse kõrbeliiv eemale kaevata ning järgmise päeva lõunaks olid nad paljastanud kaljuseinas asuva portaali.

Tõsi küll, selle sissepääs oli kruusa ja liiva täis. Kui töölised olid veelgi kaevanud, võis Belzoni kõige väiksemat kasvu tööline Yanni sellest lõpuks läbi roomata. Kui Yanni oma retkelt pimedusse naasis, rääkis ta koridoridest, mis olevat täis seinamaalinguid.

Belzoni kärsitus kasvas. Niipea kui sisse­pääs sai täiesti vabaks, sisenes ta käiku ja nägi imeliselt kaunistatud seinu. Kui ta oli seejärel kaht treppi ja üht allapoole suunatud käiku mööda veidi laskunud, peatas itaallase sügav kuristik. Samas aga silmas ta köit, mis rippus välja ühest august kõrgemal kaljuseinal.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress