Egiptuse vaarao oli ümber lõigatud ja tal olid head hambad

© Sahar Saleem / University of Cairo

JANNIK PETERSEN

8. MAI 2022

Aastakümneid on vaarao Amenhotep I maised jäänused olnud ainus Egiptuse kuninglik muumia, mida pole uuritud. 2019. aastal said eksperdid loa vaadata muumia sisemusse. Nüüd on nende raport valmis.

Luba anti elektrooniliseks kompuuter­tomograafiaks, sest muu kahjustanuks lillelisse kangasse mähitud ja näomaski taha peidetud hästi säilinud muumia jäänuseid. Skannimise tulemusena õnnestus teadlastel luua täpne kolmemõõtmeline mudel. Selgus, et umbes 35aastane vaarao oli 169 sentimeetri pikkune ja tal olid tema kaasaegsetest palju paremad hambad. Ta oli samuti Vana-Egiptuse tava kohaselt ümber lõigatud. Skanni­mine näitas, et Amenhotep I, kes oli võimsa sõdalaskuninga Ahmose poeg, ei surnud vägivaldset surma, sest tema luudel pole eluajal saadud kahjustusi. Amenhotep I suri arvatavasti 1504. aastal eKr, kuid juba 500 aasta pärast rüüstati ta viimset puhke­paika. Seetõttu viisid Egiptuse preestrid vaarao säilmed turvalisemasse paika.

„Amenhotep I muumiat ei ole moodsal ajal lahti pakitud. See andis meile ainulaadse võimalu­se uurida, kuidas ta oli palsameeritud, ja nägime ka seda, kuidas Egiptuse preestrid sajandeid pärast vaarao surma palsameerisid tema maised jäänused uuesti muumiaks,“ kommenteeris dr Sahar Saleem Kairo üli­­koolist.

Amenhotepi palsameeritud keha oli mähistes ja surimaskis, milles ta maeti, pisut paigast nihkunud.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress