Egiptuse vaste Pompeile on puutumatu aardelaegas

Tänapäeva linna Luxori ääremail on arheoloogid välja kaevanud ühe uhkeima Vana-Egiptuse linna, mis seni leitud – Ateni. See on samamoodi nagu Itaalia Pompei tulvil fantastilisi leide.

© Amr Abdallah Dalsh / Reuters / Ritzau Scanpix

ANDREAS ABILDGAARD

1. AUGUST 2021

„Ma nimetaksin selle kadunud linna üheks olulisemaks arheoloogiliseks leiuks Tutanhamoni haua leidmisest saadik,“ ütles USAs asuva Johns Hopkin­si ülikooli professor Betsy Bryan.


Kaevamistööd algasid eelmise aasta septembris ja sestpeale on arheoloogid leidnud ühe pagaritöökoja, ühe sepapaja, inimeste kodusid, klaasitootmise töökoja ja haldushoonete jäänuseid. Väljakaevamised pole veel lõppenud. Aten oli suurlinn juba Tutanhamoni vanavanaisa Amenhotep III (troonil aastail 1391–1353 eKr) ajal, kes valitses tugeva ja jõuka Egiptuse üle.


Maailmakuulus egüptoloog Zahi Hawass nimetas Atenit „kadunud kuldseks linnaks“. Hawassi sõnul on tegemist sensatsioonilise leiuga, sest aegade jooksul on väga paljud välis­maised arheoloogid selle jälgi otsinud, kuid edutult. Vaarao Amenhotep III poja Ehnatoni ajal jäeti linn maha, kuid see tõusis taas au sisse Tutanhamoni ajal. Atenis elati kuni 7. sajandini pKr, mis­järel see mattus kõrbeliiva.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress