Tänapäeva linna Luxori ääremail on arheoloogid välja kaevanud ühe uhkeima Vana-Egiptuse linna, mis seni leitud – Ateni. See on samamoodi nagu Itaalia Pompei tulvil fantastilisi leide.
© Amr Abdallah Dalsh / Reuters / Ritzau Scanpix
ANDREAS ABILDGAARD
1. AUGUST 2021
„Ma nimetaksin selle kadunud linna üheks olulisemaks arheoloogiliseks leiuks Tutanhamoni haua leidmisest saadik,“ ütles USAs asuva Johns Hopkinsi ülikooli professor Betsy Bryan.
Kaevamistööd algasid eelmise aasta septembris ja sestpeale on arheoloogid leidnud ühe pagaritöökoja, ühe sepapaja, inimeste kodusid, klaasitootmise töökoja ja haldushoonete jäänuseid. Väljakaevamised pole veel lõppenud. Aten oli suurlinn juba Tutanhamoni vanavanaisa Amenhotep III (troonil aastail 1391–1353 eKr) ajal, kes valitses tugeva ja jõuka Egiptuse üle.
Maailmakuulus egüptoloog Zahi Hawass nimetas Atenit „kadunud kuldseks linnaks“. Hawassi sõnul on tegemist sensatsioonilise leiuga, sest aegade jooksul on väga paljud välismaised arheoloogid selle jälgi otsinud, kuid edutult. Vaarao Amenhotep III poja Ehnatoni ajal jäeti linn maha, kuid see tõusis taas au sisse Tutanhamoni ajal. Atenis elati kuni 7. sajandini pKr, misjärel see mattus kõrbeliiva.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud