Ehitusmeister oli kuninganna armuke

© Wikimedia Commons

ELSE CHRISTENSEN

30. DETSEMBER 2023

Egiptuse ametnik Senenmut tegi 15. sajandil eKr kuninganna Hatšepsuti õukonnas välkkiiret karjääri. Arheoloogilised leiud vihjavad, et Senenmuti oskused ei pruukinud olla ainus asi, mida kuninganna hindas.

Kui arheoloogid tegid 1900. aasta paiku Egiptuse naisvaarao Hatšep­suti rajatud Deir el-Bahri templis Teebas välja­kaevamisi, olid nad tõeliselt imestunud. Jumalate kujutiste ja Hatšepsuti suuri tegusid kajastavate friiside seast avastati reljeef, millel oli kujutatud üsna tavalist egiptlast. Tähele­pandamatu kuju kükitas ja tema kõrvale oli graveeritud Senenmuti nimi.

Teiste raidkirjade põhjal teadsid arheo­loogid, et Senenmut oli olnud uhke templi ehitusmeister, kuid tema nime ja kujutise leidmine templi seinalt tekitas sellegipoolest suurt segadust.

Vanas Egiptuses peeti vaaraod mitte ainult üllast soost olevaks, vaid ka jumalikuks olendiks. Kujutada templis vaarao kabeli seinal mittekuninglikku inimest võrdus jumala­teotusega. Mis tegi Senenmuti nii eriliseks, et talle anti koht pühas ehitises?

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress