Ehteleiud jutustavad linlaste uskumustest

Raekoja platsil 1953. aasta suvel toimunud arheoloogilistel väljakaevamistel otsiti tõendeid eestlaste vallutuseelsest asulast.

© Tallinna linnamuuseum

KÜLLIKE TINT

1. MÄRTS 2019

Arheoloogid on juba aasta­kümneid diskuteerinud eestlaste võimaliku Tallinnas paiknenud muinas­linnuse ja selle asukoha üle. Aastail 1952 ja 1953 toimusid Toompeal ja Raekoja platsil suuremahulised arheoloogilised kaevamised, mille eesmärk oli tõestada, et eesti käsitööliste ja kaupmeeste linnatüüpi asula tekkis Tallinna alale juba 10.–11. sajandil. Selle tagamõte oli lükata ümber müüt, et Tallin­na vallutasid ja rajasid 1219. aastal Waldemar II ja taanlased.

Kaevamistelt leiti keraamikat, mida selle valmistamistehnika ja ornamendi põhjal kõrvutati Pihkva ja Vana-Laadoga leidudega. Selle alusel tehti omakorda järeldus, et eestlaste asula paikneski Tallin­nas juba 10. sajandil ning selle toona­seil asukail olid tihedad sidemed Pihkva aladega. Hilisemate uuringute tulemusena on needsamad potikillud dateeritud paraku alles 13.–14. sajandisse. Kuna tolleaegsete ja ka hilisemate arheoloogiliste kaevamiste käigus on leitud ka üksikuid muinasaja lõpust pärinevaid esemeid, on küsimus eestlaste muinasaegse asulakoha kohta ikka veel õhku jäänud. 

Mis puutub ehetesse, siis Tallinnast on hilisrauaaegseid ehteid leitud väga vähe ja on vaieldav, kas tegemist on muinas- või keskaegsete ehetega. Mõningaid ehtetüüpe võidi ju kanda tavapärasest kasutusajast mõnevõrra hiljemgi.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress