Kui Gustave Eiffel sai ülesande ehitada Pariisi keskele maailma kõrgeim torn, olid intellektuaalid selle vastu. Prantsusmaa juhtivad kunstnikud ja kirjanikud kaebasid linnavalitsusele, kui õudseks see rajatis kujuneb. Linnavalitsus ei kuulanud vaimuinimesi ning 1889. aastaks oli maailma ikoonilisim ehitis valmis.
© Print Collector / Getty Images, shutterstock
ELSE CHRISTENSEN
1. MÄRTS 2021
Prantsuse vaimuelu tipud ei varjanud ärritust, kui töölised alustasid 1887. aasta veebruaris otse Pariisi südames hiiglasliku augu kaevamist. Peagi pidi klassikaliste iluduste, nagu Notre-Dame’i katedraali, Invaliidide kiriku ja Triumfikaare vahele kerkima 300 meetri kõrgune torn, liiati nii labasest materjalist nagu teras.
Prantsuse loominguline eliit pidas olukorda liiga tõsiseks, et vaikida. Seetõttu haarasid nad sule.
„Meie, kirjanikud, maalikunstnikud, kujurid, arhitektid, kes me kõik kirglikult imetleme Pariisi siiani rikkumata ilu, protestime jõuliselt selle monstrumtorni ehitamise vastu,“ kirjutasid 47 tunnustatud loomeinimest avalikus kirjas Pariisi linnavalitsusele, mis avaldati 14. veebruaril ajalehes Le Temps.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud