Professor Stefan Lehmann on kunstivõltsingute tunnustatud spetsialist. Nüüd leidis ta maailma ühest kuulsaimast kunstimuuseumist antiikskulptuuri, mille ehtsus on kaheldav.
© THE METROPOLITAN MUSEUM OF ART
JANNIK PETERSEN
2. APRILL 2022
Ükski muuseum ei saa endale lubada võltsingute eksponeerimist, sest see hävitab nende usaldusväärsuse ning vähendab piletimüügist saadavat sissetulekut. Seetõttu pole pensionärist Saksa arheoloog Stefan Lehmann maailma muuseumijuhtide silmis eriti populaarne.
Stefan Lehmann seadis hiljuti kahtluse alla järjekordse teose ehtsuse. Jutt käib Aleksander Suure pronkspeast, mida eksponeeritakse USA New Yorgi kunstimuuseumis Metropolitan Museum of Arts. Lehmanni sõnul ei ole portreeskulptuuri päritolu piisavalt tõendatud. Näiteks pole teada, kus asus skulptuur kuni 1970. aastateni, mil see ootamatult ühest Šveitsi erakogust välja ilmus. Ühtlasi leidis Lehmann, et pronkskuju soeng ei ole antiikajale omane ning seesugust ei kohta tolleaegsetel teiste suurte väejuhtide portreeskulptuuridel.
Professor Lehmann arvab, et võltsingu taga on müstiline Hispaania meister, kes on meisterdanud vähemalt 40 võltsskulptuuri, mis kuuluvad siiani paljudesse kollektsioonidesse üle maailma.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud