Ekspert avastas järjekordse võltsitud Aleksander Suure

Professor Stefan Lehmann on kunstivõltsingute tunnustatud spetsialist. Nüüd leidis ta maailma ühest kuulsaimast kunstimuuseumist antiikskulptuuri, mille ehtsus on kaheldav.

© THE METROPOLITAN MUSEUM OF ART

JANNIK PETERSEN

2. APRILL 2022

Ükski muuseum ei saa endale lubada võltsingute eksponeerimist, sest see hävitab nende usaldusväärsuse ning vähendab piletimüügist saadavat sissetulekut. Seetõttu pole pensionärist Saksa arheoloog Stefan Lehmann maailma muuseumijuhtide silmis eriti populaarne.

Stefan Lehmann seadis hiljuti kahtluse alla järjekordse teose ehtsuse. Jutt käib Aleksander Suure pronkspeast, mida eksponeeritakse USA New Yorgi kunsti­muuseumis Metropolitan Museum of Arts. Lehmanni sõnul ei ole portree­skulptuuri päritolu piisavalt tõendatud. Näiteks pole teada, kus asus skulptuur kuni 1970. aastateni, mil see ootamatult ühest Šveitsi erakogust välja ilmus. Ühtlasi leidis Lehmann, et pronkskuju soeng ei ole antiikajale omane ning seesugust ei kohta tolleaegsetel teiste suurte väejuhtide portreeskulptuuridel.

Professor Lehmann arvab, et võltsingu taga on müstiline Hispaania meister, kes on meisterdanud vähemalt 40 võlts­skulptuuri, mis kuuluvad siiani paljudesse kollektsioonidesse üle maailma.

„Neid kujusid võib olla ka rohkem. Teada­olevate antiikajast pärit portree­skulptuuride seas on nii-öelda kahtlasi päid palju ning see moodustab tohutu kapitali, kui nii võib öelda, sest antiikajast pärit pronkskunstiteosed on haruldased ja nõutud ning toovad kunstiturul sisse väga suuri summasid,“ rääkis professor Stefan Lehmann.

New Yorgi kunstimuuseumis eksponeeritav Aleksander Suure pronkspea on päris kena asjake, kuid paraku võltsing.

© THE METROPOLITAN MUSEUM OF ART

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress