Treblinka surmalaager

Poola juut Samuel Willenberg võitles Nõukogude Liidu vastu, kui see Poolasse tungis, ning osales ka Varssavi ülestõusus Saksa okupantide vastu. Imekombel oli ta üks vähestest, kes pääses põgenema kurikuulsast natside surmalaagrist Treblinkast. Kogu ülejäänud elu jäädvustas ta oma mälestusi surmavabrikust.

© Forum / Süddeutsche Zeitung Photo

MIKKEL ANDERSSON

1. JUUNI 2021

Samuel Willenberg oli koos viimas­te Opatówi linna juudi geto elanikega suletud loomavagunisse, mis veeres natsi­de okupeeritud Poola kaudu tundmatu sihtkoha poole. Oli 1942. aasta 20. oktoober.

„Vagunites tõstsid emad oma lapsed üles väikeste akende juurde, et nood võiksid näha männipuid, kuna getos puid ei olnud, getos ei olnud midagi. Lapsed olid vaatepildist vaimustatud. Nad ei teadnud, mis neid ees ootab,“ rääkis Willen­berg hiljem.

Neist ligikaudu 6500 inimesest, kelle sakslased olid surunud ülerahvastatud rongivagunitesse, oli mõni tund hiljem elus ainult Samuel Willenberg.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress