Treblinka surmalaager

Poola juut Samuel Willenberg võitles Nõukogude Liidu vastu, kui see Poolasse tungis, ning osales ka Varssavi ülestõusus Saksa okupantide vastu. Imekombel oli ta üks vähestest, kes pääses põgenema kurikuulsast natside surmalaagrist Treblinkast. Kogu ülejäänud elu jäädvustas ta oma mälestusi surmavabrikust.

© Forum / Süddeutsche Zeitung Photo

MIKKEL ANDERSSON

1. JUUNI 2021

Samuel Willenberg oli koos viimas­te Opatówi linna juudi geto elanikega suletud loomavagunisse, mis veeres natsi­de okupeeritud Poola kaudu tundmatu sihtkoha poole. Oli 1942. aasta 20. oktoober.

„Vagunites tõstsid emad oma lapsed üles väikeste akende juurde, et nood võiksid näha männipuid, kuna getos puid ei olnud, getos ei olnud midagi. Lapsed olid vaatepildist vaimustatud. Nad ei teadnud, mis neid ees ootab,“ rääkis Willen­berg hiljem.

Neist ligikaudu 6500 inimesest, kelle sakslased olid surunud ülerahvastatud rongivagunitesse, oli mõni tund hiljem elus ainult Samuel Willenberg.

Samuel Willenberg 1941. aastal, aasta enne Treblinkasse saatmist.

© WLRN-TV / Reuters / Ritzau Scanpix

Tollel oktoobripäeval oli Willenberg kõigest 19aastane, kuid sõda ja taga­kiusamine olid teda juba kõvasti karastanud. Kui 1939. aasta sügisel ründasid Poolat läänest Saksamaa relvajõud ja peagi pärast seda idast Nõukogude armee, oli noor Willenberg liitunud Poola sõjaväega. Seal oli ta võidelnud venelaste vastu ja kaotanud mitu kaaslast, enne kui sai ise Chełmi linna juures lahingus tõsiselt haavata.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress