Emigrante meelitati imedemaale Ameerikasse

19. sajandi keskpaigas elas enamik skandinaavlasi vaesuses. Seetõttu lasi üle kahe miljoni inimese end veenda, kui USA ettevõtete jultunud agendid rääkisid õnnemaast teisel pool Atlandi ookeani. Reisihinnaks olid kõik nende säästud ning perekonnast ja kodust lahkumine – võib-olla igaveseks.

© Kunstindeks Danmark / Weilbachs kunstnerleksikon

TROELS USSING

1. DETSEMBER 2020

Lärm Larseni platsil oli kurdistav. Larseni plats oli tegelikult piki Kopenhaageni sadama veejoont kulgev promenaad ja 1911. aasta 4. mail seisis selle ääres aurulaev SS United States. Muna­kivi­sillutisel kolisesid raskete pagasi­koormatega hobuvankrid, merel tuututasid Rootsi ja Taani vahet sõitvate liini­laevade pasunad.

Aeg-ajalt oli kuulda jutukatkeid, näiteks üritasid transatlantiliste laeva­kompaniide innukad agendid viimaseid saadaolevaid pileteid pähe määrida inimestele, kes polnud veel langetanud otsust reisida üle Atlandi.

Kõigil kevadkuudel väljus üks Skandinaavia-USA liini laev iga kahe nädala tagant New Yorki ja alati puhkes Kopenhaageni kail siis kaos. Kõikjal seisid virnas kotid ja vaadid. Reisijatest ning nende peredest ja sõpradest koosnev rahvamurd püüdis leida tillukest maa­lapikest, kus oleks ruumi hüvasti jätta.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress