Esimene vaktsiin tekitas brittides kabuhirmu

Kui 1796. aastal leiutati rõugevaktsiin, hingasid paljud arstid kergendustundega. Rahva seas aga hakkasid levima kahtlused. Kui riik muutis rõugetevastase vaktsineerimise sunduslikuks, puhkesid tänavail meeleavaldused.

© GL Archive / Imageselect

ELSE CHRISTENSEN

1. JUULI 2021

Tuhandepäine inimmeri marssis 1885. aasta märtsis Kesk-Inglismaa linna Leicesteri tänavail. Demonstrandid käratsesid ja hüüdsid vihaselt loosungeid. Protesti kõrgpunktis raiuti pea maha elusuurusel nukul.

See nukk ei kujutanud mõnd türannist valitsejat või vihatud riigireetjat, vaid kuulsat Inglise arsti Edward Jennerit. Sadakond aastat varem oli doktor Jenner välja töötanud vaktsiini surmava viirushaiguse rõugete vastu.

Leicesteris toimunud väljaastumine oli kõigest üks paljudest Jenneri vaktsiini vastastest demonstratsioonidest, mis 19. sajandi lõpul toimusid. Briti võimud olid selleks ajaks kehtestanud kõigile alla 14aastastele lastele vaktsineerimiskohustuse. See säte vallandaski rohke­arvulised rahutused.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress