Esimese diisellaeva karm saatus

1942. aasta jaanuaris sõitis maailma esimene diiselmootoriga ookeanilaev Tornator Jaapani rannikul karile. Pardal viibinud kakskümmend kaheksa Soome meremeest võitlesid meeleheitlikult laeva päästmise nimel, kuid see läks põhja. Algas meremeeste pikk ja seiklusrikas kodutee.

© HISTORY ARCHIVE / ISTOCK

MARTIN LUND

14. APRILL 2022

Kõikidest meremeestest, keda Teine maailmasõda tabas valel pool rindejoont, tõi see kõige rohkem seiklusi kaasa 28 soomlasele, kes teenisid kaubalaeval Tornator. Nende laeva oli prahtinud Jaapani laevakompanii, ning kui 1941. aastal puhkes Vaiksel ookeanil sõda, polnud meeskonnal võimalust koju Soome jõuda.

Meremehed olid sunnitud jääma tööle jaapanlaste heaks. 19. jaanuaril 1942 sisenes Torna­tor jaapanlaste okupeeritud Hiina sadamalinna Qingdaosse, et võtta peale söelast ning viia see Yokohamasse. Tuul puhus 11 meetrit sekundis ja meri oli karm. Hullem oli aga see, et laevakompass näitas valesti ja vees luurasid ameeriklaste allveelaevad.

Pärast kuuepäevast reisi telegrafeeris laevakompanii, et Tornator peab otsima varju Suruga lahes, mis asub Yokohamast 100 kilomeetrit edelas. Kapten Kurt Brander muutis kurssi, et ohutusse kohta jõuda, aga kõigest 15 minutit hiljem juhtus õnnetus.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress