Sada aastat tagasi kogus Eesti maanteedel hoogu omnibussibuum. Kuigi bussiäri katsetusi oli tehtud varemgi, jäid paljud liinid sestpeale püsivalt töötama. Teede kehv seis ja inimeste alalhoidlik suhtumine panid julged ettevõtjad tõsiselt proovile.
© Carl Sarap / Tallinna Linnamuuseum
ANDRES SEENE, EESTI MAANTEEMUUSEUM
MÄRTS 2023
Päevaleht hõiskas 1936. aasta augustis: „Omnibus, sa oled elutu masin, aga su teened rahvusterviku loomiseks on suured.“
Kirjatüki autor tõdes, et kui toonastelt vanematelt inimestelt küsida, kas nad tunnevad küllaldaselt oma kodust Eestit, siis oli vastus enamasti eitav ning põhjuseks toodi reisimisvõimaluse puudumist nende nooruspäevil. Vankriga auklikel maanteil logistamine oli vaevaline, ent rong viis ainult üksikutesse paikadesse ning rongiaknast paistis igal pool üsna ühesugune igav raudteemaastik.
„Nüüd on maanteed kui lauad ja omnibus viib unnates paigast paika,“ rõõmustas Päevaleht. „Sõitke omnibuses Tartust lõunapoole – põhjaeestlase lamedamaa veri otse kilab ja kilkab, kui sõit lendab mäest üles-alla, kari kraavides imetleb sõidukit ja järvede-peeglid mägede vahel nagu silmad elustavad kuivamaa palet. Olgu tervitatud omnibus, mis kogu maa viib kiiresse läbikäimisse ja igale üksikule näitab rahvast ja kodumaa paljupalgelist ilu!“
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud