Esimeste omnibussidega sajanditagustel maanteedel

Sada aastat tagasi kogus Eesti maanteedel hoogu omnibussibuum. Kuigi bussiäri katsetusi oli tehtud varemgi, jäid paljud liinid sestpeale püsivalt töötama. Teede kehv seis ja inimeste alalhoidlik suhtumine panid julged ettevõtjad tõsiselt proovile.

© Carl Sarap / Tallinna Linnamuuseum

ANDRES SEENE, EESTI MAANTEEMUUSEUM

MÄRTS 2023

Päevaleht hõiskas 1936. aasta augustis: „Omnibus, sa oled elutu masin, aga su teened rahvus­terviku loomiseks on suured.“

Kirjatüki autor tõdes, et kui toonastelt vanematelt inimestelt küsida, kas nad tunnevad küllaldaselt oma kodust Eestit, siis oli vastus enamasti eitav ning põhjuseks toodi reisimisvõimaluse puudumist nende noorus­päevil. Vankriga auklikel maanteil logistamine oli vaevaline, ent rong viis ainult üksikutesse paikadesse ning rongi­aknast paistis igal pool üsna ühesugune igav raudteemaastik.

„Nüüd on maanteed kui lauad ja omnibus viib unnates paigast paika,“ rõõmustas Päevaleht. „Sõitke omni­buses Tartust lõunapoole – põhja­eestlase lamedamaa veri otse kilab ja kilkab, kui sõit lendab mäest üles-alla, kari kraavides imetleb sõidukit ja järvede-peeglid mägede vahel nagu silmad elustavad kuivamaa palet. Olgu tervitatud omnibus, mis kogu maa viib kiiresse läbikäimisse ja igale üksikule näitab rahvast ja kodumaa paljupalgelist ilu!“ 

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress