Vähesed suudavad mööduda gooti katedraalist, imestamata selle üle, kuidas keskaegsetel ehitusmeistritel õnnestus rajada nii uhke hoone. Vastus peitub uutes ehitusmeetodites ja hoolikas planeerimises.
© Shutterstock
EBBE RASCH
1. JUULI 2021
Juunikuu 11. päev 1144. issanda aastal oli ajalooline mitte ainult Pariisi põhjaosa Saint-Denis’ kloostrile, mis tol päeval õnnistas sisse oma uue kiriku, vaid ka kogu Euroopale. Kloostriülem ehk abt Suger oli kutsunud kuninga, peapiiskopi ja muud ülikud kloostrikiriku pühitsemisele. Kõik kohalolijad olid uuest ehitisest elevil, kuna katedraal oli rajatud uudses kerges ja õhulises stiilis, mis oli teravas kontrastis seni tuntud madalate ja pimedate romaani kirikutega.
Mitme ehitusliku leiutise kombineerimise teel oli Suger loonud maailma esimese gooti kiriku. Paljud tema tähtsad külalised lahkusid Saint-Denis’st, pead uutest ideedest tulvil.
Kõik nad unistasid nüüd gooti katedraalide ehitamisest, mis pidid tulema suuremad ja kaunimad ning avaldama tugevamat muljet kui ükski senine kirik. Järgmistel aastatel levis kirikuehitamise buum üle Euroopa nagu stepitulekahju.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud