Euroopa vanim maakaart

© Denis Gliksman, Inrap

ANDREAS ABILDGAARD

1. AUGUST 2021

Vana kivitahvel kogus ühes Prantsuse muuseumis 120 aastat tolmu, enne kui teadlased mõistsid selle 3900 aasta vanuse objekti sensatsioonilist sisu.

„See on tõenäoliselt maailma vanim maakaart, mis on mingi ala kohta iial tehtud. Leidub teisigi kivisse kraabitud kaarte, ent need on üldjuhul mõne piirkonna väljanägemise tõlgendused. See kaart siin näitab maa-ala teatud kindlal skaalal,“ ütles doktor Clément Nicolas Inglismaa Bournemouthi ülikoolist.

Koos Prantsusmaa rahvusliku arheoloogiainstituudi Inrap teadlastega uuris Nicolas Saint-Béleci kivitahvlit, mis leiti 1900. aastal Bretagne’ist. 2,2 meetri pikkune ja 1,5 meetri laiune tahutud kivi tõsteti välja pronksiaegsest hauast, kus see moodustas hauakambri ühe otsaseina. Aastakümneid lebas kivi­tahvel laos ja keegi ei teadnud, mida sellel olnud märgid tähendasid.

Tahvel avastati uuesti 2014. aastal. Nüüdseks teatakse, et kivitahvel polnud üksnes dekoratiivelement, vaid see on Euroopa vanim kolmemõõtmeline maakaart – jõed ja kalmukääpad on sellel hoolikalt kivisse kraabitud. 

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress