Euroopa viimane diktatuur

Juba mõni aasta pärast Nõukogude Liidu lagunemist langes Valgevene tagasi diktatuuri kütkesse ning riigist sai justkui nõukogude korra kaitseala. Suuremate muutusteta on see nõnda praeguseni.

© Alamy / Shutterstock

ANDREAS EBBESEN JENSEN

1. MAI 2023

Venemaa president Boriss Jeltsin kohtus 8. detsembril 1991 Valgevenes Viskuli lähedal Białowieża ürg­metsas Valgevene valitsuse suveresidentsis Ukraina presidendi Leonid Kravtšuki ja Valgevene ülemnõukogu esimehe Stanislav Šuškevitšiga.

Mõni kuu varem olid endised liidu­vabariigid Eesti, Läti ja Leedu kuulutanud oma kunagise iseseisvuse taastatuks.

Alates Berliini müüri langemisest 1989. aastal oli ajaloo kurss selge: Nõu­kogude Liit oli murenemas. Oli aeg anda endisele kommunistlikule suur­riigile surmahoop ja just selleks Jeltsin, Kravtšuk ja Šuškevitš kokku saidki. Nemad esindasid kolme vabariiki, mis olid 1922. aastal pannud aluse Nõukogude Liidule. Nüüd kuulutasid riigijuhid, et vanameelsete korraldatud agustiputšist vapustatud Nõukogude Liit on lõpetanud eksisteerimise. Selle asemele lõid nad Sõltumatute Riikide Ühenduse (SRÜ), millest pidi saama endiste nõukogude vabariikide (v. a Balti riigid) lõtv poliitiline ja majanduslik ühendus.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress