Juba mõni aasta pärast Nõukogude Liidu lagunemist langes Valgevene tagasi diktatuuri kütkesse ning riigist sai justkui nõukogude korra kaitseala. Suuremate muutusteta on see nõnda praeguseni.
© Alamy / Shutterstock
ANDREAS EBBESEN JENSEN
1. MAI 2023
Venemaa president Boriss Jeltsin kohtus 8. detsembril 1991 Valgevenes Viskuli lähedal Białowieża ürgmetsas Valgevene valitsuse suveresidentsis Ukraina presidendi Leonid Kravtšuki ja Valgevene ülemnõukogu esimehe Stanislav Šuškevitšiga.
Mõni kuu varem olid endised liiduvabariigid Eesti, Läti ja Leedu kuulutanud oma kunagise iseseisvuse taastatuks.
Alates Berliini müüri langemisest 1989. aastal oli ajaloo kurss selge: Nõukogude Liit oli murenemas. Oli aeg anda endisele kommunistlikule suurriigile surmahoop ja just selleks Jeltsin, Kravtšuk ja Šuškevitš kokku saidki. Nemad esindasid kolme vabariiki, mis olid 1922. aastal pannud aluse Nõukogude Liidule. Nüüd kuulutasid riigijuhid, et vanameelsete korraldatud agustiputšist vapustatud Nõukogude Liit on lõpetanud eksisteerimise. Selle asemele lõid nad Sõltumatute Riikide Ühenduse (SRÜ), millest pidi saama endiste nõukogude vabariikide (v. a Balti riigid) lõtv poliitiline ja majanduslik ühendus.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud