Filosoof ennustas revolutsiooni

Karl Marx oli õpetatud mees, olles tudeerinud juurat, filosoofiat ja ajalugu.

© International Institute of Social History

ÅKE STEINWALL

1. APRILL 2021

Noore radikaalse filosoofiaüliõpilasena hakkas Marx kirjutama Preisimaa konservatiivset valitsust kritiseerivaid artikleid ajalehele Rheinische Zeitung. Ajaleht keelati ära ja ta suundus Pariisi, kus ühines teise opositsioonilise ajalehe toimetusega, mille võimud samuti peagi kinni panid.

Pariisis kohtus Marx 1840. aastate esimeses pooles Friedrich Engelsiga, Preisimaal Barmenis (praegu Wuppertali linnaosa) sündinud tekstiilivabrikandi pojaga. Koostöö viis nad Brüsselisse, kus nad asutasid Kommunistide Liidu ning avaldasid 1848. aastal selle programmi „Kommunistliku partei manifest“. Poliitiline rahulolematus, mis levis paljudes Euroopa riikides, ei olnud siiski otseselt põhjustatud Marxi ja Engelsi revolutsiooni ennustavast kirjutisest. Marxi kirjatöö tähendas isiklikult talle ja tema perele aga seda, et nad olid sunnitud linnast linna kolima. Lõpuks asus Marx koos perega elama Londonisse, kus ta elu lõpuni kirjutas artikleid ajalehtedele, töötades samal ajal oma põhiteose „Kapital“ kallal. Pärast Marxi surma 1883. aastal seadis Engels trükivalmis ja andis välja selle raamatu teise ja kolmanda köite.

Majanduslik lõhe ühiskonnas

Industrialiseerimine tõi 19. sajandi algul endaga kaasa suuri muutusi. Maalt liikusid paljud inimesed linna palgatöölisteks. Samal ajal kasvas majanduslik lõhe ühiskonnas, sest vabrikute tõhus tootmisviis tegi äriomanikud väga rikkaks, samal ajal kui nende töölised suutsid vaevu oma peresid ülal pidada.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress