Foto USA esimesest „esimesest leedist“

Ameerika muuseumide ja uurimiskeskuste koondise Smithsonian Institution rahvuslik portreede galerii soetas oma kogusse pildi, mis on kõige varasem fotograafiline kujutis USA esimesest leedist.

© National Portrait Gallery

ALO LÕHMUS

5. JUULI 2024

Dagerrotüüpia tehnikas valminud fotol on kujutatud Dolley Madisoni, kes oli aastail 1809 – 1817 riiki juhtinud neljanda presidendi James Madisoni abikaasa. Foto on tehtud arvatavasti 1846. aastal, mil Dolley Madison oli juba hilistes seitsmekümnendates, ning selle autoriks on toonane Washingtoni fotograaf John Plumber Jr.

Foto läks galeriile oksjonil maksma 456 000 dollarit.

Dolley Madisoni peetakse USA esimese leedi rolli loojaks ja sisustajaks. Enne oma abikaasa presidendiks saamist töötas naine USA kolmanda presidendi Thomas Jeffersoni aumajapidajannana, mis andis talle hea võimaluse valmistuda presidendi abikaasa rolliks.

Ta sõlmis strateegilisi tutvusi tähtsate poliitikute ja nende abikaasadega ning hurmas kõiki oma sarmi ja terasusega. Naise matusel 1849. aastal kasutas toonane president Zachary Taylor oma järelehüüdes esmakordselt fraasi „esimene leedi oma riigi jaoks poole sajandi vältel“.

Smithsoniani galerii kollektsioonis liitub portree nüüd kõige varasema fotoga USA presidendist, mis pärineb 1843. aastast ja kujutab president John Quincy Adamsit. Selle autoriks on Philip Haas.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress