Taani alistus sakslastele loetud tundide jooksul

Sakslased kasutasid Taani ründamisel kergeid soomukeid, mis ei kaitsnud isegi väikesekaliibriliste automaatkahurite tule eest.  Foto: Frihedsmuseet

Taani võimud ei võta 1940. aastal riigi kaitsmiseks suurt midagi ette. Lootusetus olukorras peab käputäis sõdureid siiski mõne tunni verist võitlust üle piiri tulvavate sakslastega. Sellega õnnestub neil päästa riigi au.

Taanlaste jõupingutustest hoolimata on nende sõprus Saksamaaga ohtu sattunud ja Taani ründamine on vaid päevade küsimus. Kuna Adolf Hitler on otsustanud vallutada Norra, tahab Luftwaffe peatselt algavas operatsioonis kasutada Ålborgi lennuvälja oma õhujõudude baasina. Saksa kindralstaap kaalub, kas sundida taanlased ähvardustega koostööle või vallutada Ålborg jõuga. Hitler ei usu poolikutesse lahendustesse. Ta annab käsu Taani okupeerida.

Kiirvisiit Kopenhaagenisse

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Piiripunktist antakse häiret

Taani pidid vallutama kaks diviisi. Ühe sihtmärk oli Kopenhaagen, teisel tuli kiirustada põhja poole, et hõivata Ålborgi lennuväljad. Need mängisid olulist rolli Norra vallutamises.

Esimene lask

Major Glein maabub

Varitsus peab võitma aega

Taanlased kiirustavad

Kuninga raske valik

Vikatimees ei peatu

„Jumal kaitsku Taanimaad!“

Taani ei suuda üle elada veel ühte sõda Saksamaa vastu. Selle valusa õppetunni oli Taani poliitikutele andnud Teine Schleswigi sõda 1864. aastal ja kuningas Christian X jagas nende seisukohta. Kogu valitsusaja toetas ta Saksamaaga heade suhete hoidmist. Kui välispoliitika 1940. aasta aprillis kokku jooksis ning Saksa väed olid juba Taanisse sisse marssinud, püüdis kuningas veel päästa, mis päästa annab. Christian toetas nn koostööpoliitikat, mis pidi aitama Taani rahval sakslaste ülemvõimu all ellu jääda. Ta lootis, et suudab vältida riigile ­nukuvalitsuse määramist. Ta tahtis Taani päästa paljaksröövimisest, ­kultuurilisest rõhumisest ja juutide tagakiusamisest.

Tasuks selle eest pidi Christian ohverdama oma au ja ta oli valmis seda tegema.

Sakslased kasutasid Taani ründamisel kergeid soomukeid, mis ei kaitsnud isegi väikesekaliibriliste automaatkahurite tule eest.  Foto: Frihedsmuseet

Autor: Esben Monster-Kjaer

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555