Rockefeller ehitas New Yorgi ümber

Üks fotoajaloo tunnustatuimaid pilte kujutab töölisi kõrgel linna kohal terasest kandetalal einestamas.  Foto: Corbis

Miljardär John D. Rockefeller lasi ennast meelitada ehitusprojekti, mis pidi New Yorki tooma uusi tuuli. Kui partner aga alt vedas, jäi talle tohutu võlg ning teda hakati pidama naiivseks tolaks. Ta pani kõik mängu, et rajada ennenägematu kõrghoonete kompleks. Ebaõnnestumise korral oleks ta igaveseks häbisse jäänud.

New Yorgi keskel asub Rockefeller Center, mis on juba üle 80 aasta ligi meelitanud miljoneid külalisi tervest maailmast. Seal saavad linnaelanikud ja turistid fantastilisi etendusi vaadata, kuulsal väljakul uisutada või lihtsalt aja maha võtta.

Esialgu pidi uues hoones asuma ainult ooperimaja. Rockefeller Centeriga polnud isegi veel alustatud, kui New Yorgi Metropolitan Opera otsustas 1926. aastal Broadwaylt põgeneda.

Endise moeka peatänava olid aja jooksul vallutanud armetud poekesed, mis ei olnud kõrgkultuurile sobivad naabrid. Uueks koduks valis Metropolitani juhatus krundi Manhattani keskel. Seal asus lammutusküps slumm ja selle omanik Columbia ülikool oli enam kui valmis uusi rentnikke võtma. Ooper oleks piirkonnale uue hingamise andnud.

Kohe, kui suur visioon oli idanema pandud, šampusekorgid lennanud ja rohked õnnitlused üle antud, põrkus ooper häirivale ja väga olulisele probleemile. Kolimiseks polnud nimelt raha.

Siinkohal ilmus pildile John D. Rockefeller juunior. Alguses oli ta vaid üks paljudest potentsiaalsetest investoritest, kuid rikkuri enda läbematus ja ooperipoolsed intriigid juhtisid teda aina edasi. Ja kui projekt läbi kukkus, oli liiga hilja tagasi tõmbuda. Meeleheitliku katsena päästa, mis päästa annab, sündis Rockefeller Center. See pidi ära hoidma meeletud kahjud ja aitama Rockefellerid välja igavesest häbist. Kombinatsioon ettenägematutest katastroofidest ja nende lahendamiseks ette võetud geniaalsetest vastumeetmetest vormus hoonete kompleksiks, mis ei vallutanud mitte ainult New Yorgi, vaid ka kogu Ameerika Ühend­riikide südamed.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Röövelparunid valitsesid New Yorki

Majanduskriis seiskas linna

Tulevik koputas uksele

Kokkuhoid sattus kriitikarahe alla

Hea maitse kolis sisse

Hooned kerkisid kiiresti

, Tundmatu arhitekt

Ükski mõistlik inimene ei püüa John Toddiga vaielda

Ülev meeleolu New Yorgis

Möödunud sajandi esimesel poolel muutus New Yorgi linnapilt tundmatuseni, uusi kõrghooneid kerkis nagu seeni pärast vihma.  Foto: Shutterstock

Autor: Esben Monster-Kjaer

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130