Wilhelm Friedrich Dubas ateljees umbes aastal 1900.
© Eduard Reisberg. Fotomuuseumi kogu.
TANEL VERK
1. SEPTEMBER 2019
Kui tihti oled mõelnud, kuidas sünnivad legendid, lood ja mis moodi on kirjutatud ajalugu? Mõnikord saab toetuda täpsetele faktidele ja dokumentidele, kuid vahel ainult tuletada ja üksnes aimata, kuidas mõni sündmus on aset leidnud. Alljärgnev pajatab õpetliku ja põneva loo ühest huvitavast fotokollektsioonist ja selle salapärasest autorist.
Olles veel verinoor koguhoidja, sattusin koos kolleegidega 2008. aasta lumisel varakevadel Kadriorgu, et vastu võtta üht keldrileidu. Pimedasse Vesivärava tänava koridori oli juba valmis tõstetud suur vineerkarbitäis klaasnegatiive.
Üleandja, proua Valve, toona juba 92aastane vanadaam, teadis rääkida, et need negatiivid on seotud kunagise kuulsa fotograafi Dubasega, kes töötas vendade Parikaste fotoateljees ning suri juba Eesti Vabadussõjas. Fotograaf Dubas elanud sellessamas Vesivärava tänava majas.
Kui paarikilogrammine pakk klaasnegatiive jõudis steriilsesse muuseumikeskkonda, läbis see regulaarsed toimingud: puhastuse, pakendamise ja digiteerimise. Olulisem materjal negatiividest liikus muuseumi põhikogusse, kus iga foto sai omale spetsiaalse numbri ja kirjelduse ning on sellest ajast peale kõigile huvilistele digitaalsena vabalt vaadeldav muuseumide infosüsteemis (muis.ee). Teine osa negatiividest liikus n-ö anonüümsena muuseumi abikogusse oma aega ootama.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud