Sõjaaja jõulud: vaata fotosid

© FPG / GETTY IMAGES

JANNIK PETERSEN

23. DETSEMBER 2022

Nii Esimese kui ka Teise maailmasõja ajal veetsid miljonid sõdurid jõulupühi rindel. Sellal kui ümberringi langesid mürsud, püüdis tagala sõduritele veidikegi helgemat meeleolu luua, saates neile kingitusi, head toitu ning jõulukaarte ja kirju.

Kanada 48. Highlanderi rügemendi sõdur David MacLean kirjutas 1916. aasta jõulude ajal Prantsusmaalt oma kodustele: „Sõime jõulupidusööki telgis, mis sel ots­tarbel spetsiaalselt püsti pandi. See oli nõnda suur, et terve kompanii sai seal korraga koos süüa. Ohvitserid teenindasid meid ja menüüs olid grillitud sealiha, praetud kartulid, porgandid, kapsad ja õunakaste. Magus­toiduks saime karamellipudingit.“

Selliseid kirjeldusi meeldivatest jõuluüllatustest saatsid peale MacLeani koju ka teised sõdurid. Mõlema vaenupoole sõdurid üritasid oma kirjades perekondi eba­meeldivatest detailidest säästa. Vastuskirjades oodati kodustelt uudiseid – eelistatult midagi sellist, mis juhiks mõtted surmahirmult ja sõja koledustelt eemale.

 

Propaganda otse kaevikust

Sõdivate riikide propaganda üritas just jõuluajal rindeelu ilustada ja kirjeldada sõdurite eluolu lausa idüllilisena. All olev lavastatud pilt pidi tsiviilelanikke veenma, et nende rindele tapale veetud mehed ja pojad nautisid jõulusid kaevikus ning olid sõda võitmas. Mõlema maailmasõja ajal oskasid eriti just sakslased näidata rindeolusid sellisena, nagu olnuks sõda meestele üks põnev ja tore seiklus.

© FPG / GETTY IMAGES

Teise maailmasõja ajal merele läinud Saksa sõjalaeva lastis olid ka jõulukuused.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress